Fabrika Kokusu

Makina mühendisi öğrencisi, denetçi, satınalmacı ve proje lideri olarak pek çok fabrikayı gezme şansım oldu. Her zaman beni en çok etkileyen fabrikanın kokusu oldu. 

ODTÜ Makina Mühendisliğinin eğitim atölyelerinden hatırladığım arab sabunu, metal talaşı, makina yağı, kaynak yaparken çıkan iki metalin yanık kokusudur. Bu eğitim atölyesinin kokusuna ben eğitim, kaynaşma ve mesleğe hazırlık kokusu diyorum; bir bebek kadar masum ve hayata hazırlayıcı. 

İlk iş yerim olan PETLAS lastik fabrikası kauçuk, plastik, yanık ve de çaresizlik kokardı. Ağaçlarından, memleketlerinden koparılıp gelen kauçukların çaresizlik kokusu insanın genzine, kıyafetlerine sinerdi. Atölyeden kaçsanız o sizi ofiste yakalardı. Eskiden hiç fark etmediğim arabamın lastiğinin, buz dolabımın kabağının sızdırmalık kauçuğunun v.b. kokusunu alır oldum. Lastik fabrikasının kokusu önce kızsanızda sonradan kendini kabul ettiren, hayatınızın her yerine sızan vazgeçilmez dostlar gibidir. 

İkinci iş yerim olan TAI uçak fabrikası sadece temiz bir hava kokar. Malzeme teminden atölyelere giren tüm bileşenler öncesinden temizlenir. Küçücük bir toz taneciğinin bile orada yaşanmasına izin verilmez. Aluminyum alaşımlı parçalar tezgahta işlenirken teslimiyetten kendi kokularını salamazlar. Çalışanlar sözcüklerini bile kokulardan arındırırlar. Uçak yücedir ve fabrikadaki her bir hücre bunu kabul edip varlığını uçağın bir parçası olmak uğruna yok eder. 

Sonrasında çalıştığım ve gezdiğim fabrika sayısı arttıkça fabrikaya girdiğimde aldığım kokunun bana ürün, ürünün imalatı, fabrika yönetimi, çalışan memnuniyeti, firma kültürü ile ilgili kağıt üzerinde yazmayan pek çok bilgiyi verdiğini fark ettim. 

Ziyaretçi olarak sizi bir toplantı odasına alırlar. Sunumda vizyon, misyon ve çokça istatistik veri vardır. Fabrikaya girdiğim kokunun üzerinden onları yorumlar notlar alırım. Bir kaç çarpıcı örnek vermek isterim;

* Yalın Üretim uyguluyoruz, hatlarımızda 5S uyguluyoruz derler ama siz daha içeri girerken zemindeki toz ile birleşmiş makina yağının kokusunu alırsınız. 

* Bizim için süreç çok önemli, Değer Akışı çalışmaları yapıyoruz der ama siz atölye ziyareti esnasında yarı mamül kokusundan çok ayrı ayrı tedarik malzemelerinin kokusunu alırsınız. 

* Biz çalışanlarımıza değer veriyoruz der ama yemekhaneden gelen koku size yemek kalitesini gösterir. 

Liste böyle uzayıp gider. Fabrika kokusunu en az parfüm kokusu kadar severim hem mesleğini çok seven bir makina mühendisi olarak hem de işletmelerin gerçek yüzünü gösterdiği için. 

Tüm fabrikalarımızın bir uçak fabrikası gibi kokması dileğiyle…..

Ayşe Ardıç Görücü

Profesyonel Koç

Yönetim Danışmanlığı tarafından yayımlandı

1989 yılanda ODTÜ makina mühendisliğini bitiridim. 1994 yılında çalıştığım firmanın referansı ile Manchester Business school MBA programına katıldım. 30 yıllık iş hayatımda uçak fabrikasında, lastik fabrikasında, otomotiv yan sanayisinde ve otomotiv ana sayisinde çalıştım.Satınalma, lojistik, planlama ve proje yönetimi alanlarında hem yönetici hem de eleman olarak çalıştım. İş yaşamının yanında kişisel gelişimim için farklı alanlarda iyileştirme projeleri ve ERP programları projeleri ekip liderliği yaptım. Hem kişisel gelişimim hem de yıllar içindeki endüstri birikimimi kullanabileceğim yönetici danışmanlığı için profesyonel koçluk ve yönetici danışmanlığı eğitimi aldım. Yönetici Danışmanlığı Derneği üyesi olarak mesleğimin etik gereklilikleri yerine getirerek müşterilerime hizmet vermekteyim. çalışıyorum. Danışmanlık verdiğim firmalara, gerçek güçlü yanlarını keşfetmelerinde rehberlik ediyor, vizyon ve misyonlarını kapsamında projeler oluşturmalarına destek veriyor ve projelerin hayata geçirilmesinde ekip çalışmalarını takip ediyor ve kurulan güçlü sistemin sürekliliğini sağlamak için gözden geçirme toplantıları yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: